Festival Internațional al Teatrului de Studio și de Forme Noi, la Pitești.

0
265

În perioada 3 – 11 noiembrie, Teatrul ”Al. Davila” din municipiul Pitești va găzdui cea de-a XXII-a ediție a Festivalul Internațional al Teatrului de Studio și de Forme Noi. Vor susține spectacole Teatrul Național București, Teatrul ”Jean Bart” Tulcea, Teatrul Național Craiova, Teatrul de Artă București, Teatrul de pe Lipscani, Teatrul Dramatic ”Fani Tardini” Galați, Compania “Artiscan” București, Teatrul Dramatic ”Mihai Eminescu” Botoșani, Teatrul pentru copii și tineret „Căluțul de Mare” Constanţa, Teatrul ”Toma Caragiu” Ploieşti , Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște, Teatrul pentru copii și tineret ”Colibri” Craiova, Teatrul Național ”Mihai Eminescu” Chișinău, Teatrul Național „Satiricus” Chișinău, Teatrul ”En Kit” Tomblaine din Nancy, Franţa și Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești. Programul festivalului:

3 noiembrie
19.00 – Deschiderea festivalului;
19.15 – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti – „Experimentul P.”, de Radu Dragomirescu, regia Alexander Hausvater – PREMIERĂ; (Sala mare)

4 noiembrie
19.00 – Teatrul ”Jean Bart” Tulcea – ”Regina frumuseții din Leenane”, de Martin McDonagh, regia Vlad Cristache – Spectacol în concurs; (Sala mare)

5 noiembrie
12.00 – Masă rotundă cu tineri regizori invitați de Vlad Cristache, moderator Alina Epîngeac;
17.30 – Le Théâtre ”En Kit” Tomblaine (Nancy), Franţa – „Asinul care aleargă” – Spectacol invitat; (Sala Studio “Liviu Ciulei”)
19.00 – Teatrul Național Craiova – „Autorul”, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Spectacol în concurs; (Sala mare)

6 noiembrie
10.30 – Colocviul “Cronica de teatru, o schimbare de strategie”; Moderator Doru Mareș;
19.00 – Teatrul Național „Satiricus” Chișinău – „Hamlet”, de Wiliam Shakespeare, regia Sandu Grecu – Spectacol în concurs; (Sala mare)

7 noiembrie
17.30 – Teatrul de Artă București – „Fata din curcubeu”, autor, regie și scenografie Lia Bugnar – Spectacol în concurs;(Sala Studio “Liviu Ciulei”)
19.00 – Teatrul Național București – „Orchestra Titanic”, de Hristo Boicev, regia Felix Alexa – Spectacol în concurs; (Sala mare)

8 noiembrie
19.00 – Teatrul Dramatic ”Fani Tardini” Galați – „Monstrul nisipurilor”, de Szekely Csaba, regia Andi Gherghe – Spectacol în concurs; (Sala mare)

9 noiembrie
17.30 – Compania “Artiscan” București – „Pușlamaua de la Etajul 13” – Spectacol invitat;(Sala Studio “Liviu Ciulei”)
19.00 – Teatrul Național ”Mihai Eminescu” Chișinău – „În ochii tăi fermecători” – Spectacol invitat; (Sala mare)

10 noiembrie
17.30 – Teatrul de pe Lipscani – „The show must go on”, dupa “Telegrama”, de Aldo Nicolaj, regia Magda Catone – Spectacol invitat;(Sala Studio “Liviu Ciulei”)
19.00 – Teatrul Dramatic ”Mihai Eminescu” Botoșani – „Zeul măcelului” de Yasmina Reza, regia Erwin Șimșenshon – Spectacol în concurs;(Sala mare)

11 noiembrie
19.00 – GALA de premeire; (Sala mare)
19.15 – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitesti – „Romantiosii” de Edmond Rostand, regia Vlad Cristache;(Sala mare)
21.30 – Inchiderea festivalului.

Sectiunea spectacole pentru copii
3 noiembrie – Teatrul pentru copii și tineret „Căluțul de Mare” Constanţa – „Povestea porcului”;
4 noiembrie – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești – „Amintiri din copilarie”;
5 si 6 noiembrie -Teatrul ”Toma Caragiu” Ploieşti – „Prinţesa mecanică”;
7 si 8 noiembrie – Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște – „Mica sirenă”;
7 si 8 noiembrie – Teatrul pentru copii și tineret ”Colibri” Craiova;
11 noiembrie – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești – “Fata moşului şi fata babei”

LĂSAȚI UN MESAJ